پشت‌پرده بازداشت «سعد الحریری» در عربستان

(بسم الله الرحمن الرحیم)

یک روزنامه قطری به نقل از برخی منابع، حوادث پشت پرده بازداشت «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در عربستان را افشا کرد.

 برخی منابع فاش کردند که عربستان سعودی برای واداشتن نخست‌وزیر لبنان به استعفا، اطلاعات کذبی درباره طرح ترور او در لبنان، به وی ارائه کرده بودند.

روزنامه الشرق قطر نوشت که عربستان سعودی سه ماه پیش از سفر الحریری به ریاض و بازداشت وی، اطلاعات کذبی به حریری ارائه کرده بود که نشان می‌دهد سعودی‌ها برخی تحرکات مربوط به ترور الحریری به مانند آنچه برای پدر وی در سال 2005 رخ داد، رصد کرده‌اند.

پس از گذشت سه ماه از لو رفتن اطلاعات ترور الحریری، عربستان سعودی از طریق عناصر اطلاعاتی خود در مرکز اطلاعات وابسته به نیروهای امنیت داخلی لبنان اطلاعات دیگری به الحریری ارائه کرد که نشان می‌داد وی در معرض خطر ترور قرار دارد.

الشرق به نقل از برخی منابع جریان المستقبل لبنان نوشت که عربستان اطلاعات کذبی را به الحریری ارائه کرده بود و با این کار دو هدف را دنبال می‌کرد:

نخست ایجاد نگرانی برای الحریری و وادار کردن وی به متهم کردن حزب‌الله مبنی بر اینکه این جنبش برای ترور الحریری طرح‌ریزی کرده است تا دو طرف وارد نزاع شوند اما الحریری خویشتنداری کرد تا از درستی این اطلاعات اطمینان کسب کند.

دوم اینکه عربستان با استفاده از مزدوران خود در مرکز اطلاعات وابسته به وزارت کشور لبنان به الحریری ابلاغ کرده بود که در معرض خطر قرار داد تا او را به فرار از لبنان و پناه بردن به عربستان وادار سازد.

این منابع همچنین گفتند که سعد در هر دو مورد فوق‌الذکر اقدام محسوسی جز اتخاذ تدابیر شدید امنیتی انجام نداد و لذا طرح سعودی‌ها برای خروج او از لبنان ناکام ماند و به همین دلیل عربستان به این فکر افتاد که به طور دوستانه و به بهانه بررسی برخی مسائل اقتصادی وی را به ریاض دعوت کند و پس از بازداشت او را مجبور به استعفا نماید.

این روزنامه قطری همچنین به نقل از منابع مذکور نوشت که «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی برای آزادی الحریری از چنگ «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان و بازگرداندن وی به لبنان تلاش کرد و از «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه خواست تا میانجی‌گری کرده و الحریری را به بیروت بازگرداند.

این میانجی‌گری محمد بن زاید برای آزادی الحریری نیز به دلیل علاقه وی به الحریری نبود بلکه به دلیل اختلافات بین بن زاید و بن سلمان در مسائل مختلف است و همین امر سعودی‌ها را به خشم آورده و باعث شد آنها باز هم به گشودن پرونده‌های قدیمی با امارات روی بیاورند.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:2 بهمن 1396 - 16:12

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق