ارتش ترکیه در ۹ روز عملیات چه مناطقی را در عفرین اشغال کرد؟ + نقشه میدانی و تصاویر

(بسم الله الرحمن الرحیم)

عملیات ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات در منطقه عفرین در شمال استان حلب وارد نهمین روز شده و درگیری ها در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد همچنان ادامه دارد.

 عملیات نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات در شمال سوریه (منطقه عفرین در شمال استان حلب) وارد نهمین روز شده و درگیری ها در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد همچنان ادامه دارد.

نیروهای ارتش ترکیه و گروه های تروریستی در شش روز نخست عملیات، مناطق کُردنشین شمال استان حلب را با آتش توپخانه هدف قرار دادند و  در ۴ روز گذشته هم با دستور اردوغان، نیروهای زمینی خود را به میدان آورده اند.

** برای مشاهده بهتر جزییات روی نقشه کلیک کنید**

آخرین خبرها از تحولات میدانی حاکیست، نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها (دوشنبه شب) از حومه شمال غربی منطقه «اعزاز» حملات سنگینی را علیه شبه نظامیان کُرد انجام دادند و پس از درگیری های سنگین توانستند ارتفاع «برصیا» را به اشغال خود در بیاورند.

اما نیروهای کُرد از صبح روز  سه شنبه عملیات معکوسی را از چند محور برای تصرف مجدد ارتفاع «برصیا» انجام دادند و با عقب راندن نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات موفق شدند این ارتفاع را به کنترل خود دربیاورند.

ارتفاع راهبردی «برصیا» در نزدیکی نقطه صفر مرز قرار دارد و بر گذرگاه مرزی «باب السلامه» و مسیر ارتباطی «گذرگاه باب السلامه - اعزاز» اشراف کامل دارد؛ در جریان درگیری ها برای تسلط بر این ارتفاع ۲۰ تن از طرفین کشته و شماری دیگر زخمی شده اند.

به گزارش مشرق، درگیری شدید میان شبه نظامیان کُرد با ارتش ترکیه و تروریست های موسوم به سپر فرات در حومه مناطق «بلبل و راجو» ادامه دارد؛ از حومه شرقی «تل رفعت» هم خبر می رسد درگیری ها به غرب شهرک «مارع» کشیده شده است.

در مقابل، شبه نظامیان کُرد در روستای «قوده» در حومه منطقه «راجو» (غرب عفرین) با موشک های حرارتی، نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها را هدف قرار دادند؛ در این حملات ۶ تن از نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها کشته و خودروی نظامی آنان منهدم شد.

در ساعات گذشته حملات توپخانه ای و جنگنده های ارتش ترکیه علیه شبه نظامیان کُرد در مناطق مختلف عفرین ادامه داشت؛ روستای «خلیل» در حومه منطقه «شیا»، روستای «دکمش» در حومه منطقه «شرا» و روستاهای «حمام، دیوان، مصریه و دیربلوط» در حومه منطقه «جندیرسه» در ساعات گذشته هدف قرار گرفته شده اند که منجر به جان باختن ۴ زن و زخمی شدن شماری دیگر شد.

در ۲۴ ساعت گذشته در جریان درگیری ها حدود ۲۰ تن از عناصر تروریستی کشته شدند و شبه نظامیان کُرد اعلام کرده اند موفق شدند که ۶ تن از تروریست ها را به اسارت خود در بیاورند.

در حالی که ارتش ترکیه کشته شدن ۹ تن از نیروهای خود را در جریان درگیری های ۴ روز گذشته تایید کرد اما شبه نظامیان کُرد مدعی هستند تعداد تلفات ارتش ترکیه به همراه عناصر تروریستی به ۵۳ تن رسیده و ۳۸ تن دیگر زخمی شده اند.

** برای مشاهده بهتر جزییات روی نقشه کلیک کنید**

در حال حاضر، مناطق «شیخ وباسی، اغلو، مرصو، حفتار، قورنه، بلی کوری در شمال شرق عفرین، شنگال در شمال غرب عفرین و مناطق «ادمانلی و بلای کوی» در شمال منطقه راجو به اشغال نیروهای ارتش ترکیه درآمده اند.

 روز سه شنبه مناطق مختلف کُردنشین سوریه شاهد تظاهرات علیه دولت ترکیه بود و شهروندان کُرد در شهرهای «رقه، کوبانی و...»  شعارهای مختلفی را در حمایت شبه نظامیان کُرد در عفرین سر دادند.

- لینک کوتاه این مطلب
» مشرق نیوز
تاریخ انتشار:4 بهمن 1396 - 11:04

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق