درگیری‎های عدن بیش از ۲۲۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت

(بسم الله الرحمن الرحیم)

درگیری‎های 2 روز گذشته شبه‎نظامیان طرفدار امارات و عربستان در عدن واقع در جنوب یمن به کشته شدن ۳۶ نفر و زخمی شدن ۱۸۵ نفر دیگر منجر شد.

 درگیری بین عناصر مسلح طرفدار «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن مستقر در ریاض و عناصر مسلح وابسته به «شورای انتقالی جنوب» یمن تحت حمایت امارات، طی 2 روز اخیر شدت گرفته است.

خبرنگار العالم در یمن گزارش داد که در درگیری 48 ساعت گذشته بیش از 36 نفر از طرفین درگیر در عدن واقع در جنوب یمن کشته و 185 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

شبکه العالم در ادمه گزارش داد که دوشنبه شب درگیری‎های شدید بین عناصر مسلح تحت حمایت عربستان و امارت در منطقه «کریتر» به سمت کاخ المعاشیق در عدن رخ داده است.

«رهبران جنوب یمن» و «شورای انتقالی جنوب» که تحت حمایت امارات قرار دارند، اوایل هفته گذشته در اعتراض به «فساد» مسئولان دولت مستعفی وابسته به عربستان و همچنین در اعتراض به حضور «نظامی» نیروهای شمالی یمن در استان‎های جنوبی این کشور، نشستی در «عدن» برگزار و برای برکناری دولت مستعفی به ریاست «احمد بن دغُر»، یک هفته مهلت تعیین کرده بودند.

سران جنوبی و شورای انتقالی جنوب یمن در این نشست که حدود ۱۰ روز گذشته انجام شده بود، اعلام حالت فوق العاده در شهر عدن کردند. جنوبی‎های یمن در این نشست همچنین دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان را به «فساد» متهم کرده و خواستار براندازی دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن شدند که اکنون مقیم عربستان است.

به گزارش العربی الجدید، نشست امروز عدن به دعوت «عیدروس الزبیدی» رئیس «شورای انتقالی جنوب یمن» تحت حمایت امارات و رهبران «مقاومت جنوبی»، تشکیل شد.

«شورای انتقالی جنوبی» به ریاست عیدروس الزبیدی استاندار برکنارشده عدن در می گذشته با حمایت امارات و با هدف جدایی جنوب یمن از شمال آن تشکیل شده است که به گفته کارشناسان، اختلافات امارات و عربستان بر سر جنوب یمن با تشکیل این شورا افزایش پیدا کرده است.

شورای انتقالی جنوبی یمن در واقع پس از برکناری الزبیدی و معاون وی از استانداری عدن به عنوان دو مقام پرقدرت وابسته به امارات توسط عبدربه منصور هادی رئیس جمهور دولت مستعفی یمن تشکیل شده است و الزبیدی استاندار سابق عدن چند روز بعد با عصبانیت از عربستان و منصور هادی، تشکیل شورای انتقالی جنوب را اعلام کرد.

عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن که در ریاض به سر می برد، به دلیل اختلافاتی که با امارات داشت، الزبیدی را از منصبش برکنار و «عبدالعزیز عبدالحمید المفلحی» را به جای وی تعیین کرد که این مسئله باعث آغاز تظاهرات‌ها و اعتراض‌های هواداران الزبیدی شد.

در این نشست بیانیه‎ای با عنوان «حالت فوق العاده» در عدن و آغاز تدابیر برای «براندازی دولت قانونی» به ریاست «احمد بن دغر» پس از متهم کردن دولت او به «فساد» صادر شد.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:10 بهمن 1396 - 14:58

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق