اوضاع جنوب یمن همچنان متشنج است؛ ورود جنگنده‌ها و تانک‌های اماراتی به عدن

(بسم الله الرحمن الرحیم)

اوضاع «عدن» مرکز جنوب یمن با وجود وعده‎های عربستان برای برقراری آرامش در آن، همچنان متشنج است و امارات جنگنده‎ها و تانک‌های خود را در این استان مستقر کرده است.

اوضاع امنیتی عدن با وجود وعده‎های عربستان برای ایجاد ثبات در این استان، بحرانی‏تر شده است.

شبکه الجزیره گزارش داد که کاخ معاشیق با وجود حضور نیروهای نظامی عربستان در آن، همچنان در محاصره شبه نظامیان تحت حمایت امارات قرار دارد.

شبکه قطری به نقل از یک منبع وابسته به دولت مستعفی یمن گزارش داد که امارات جنگنده‎ها و تانک‌های خود را در حمایت از شبه نظامیان وابسته به «شورای انتقالی جنوب»، وارد عدن کرده است.

منبع ذکر شده تاکید کرد که «با طرف به هیچ توافقی دست نیافته‎ایم و اوضاع همچنان پیچیده است. نیروهای اماراتی همچنان در اطراف مقر ریاست جمهوری در عدن مستقر هستند.»

منابع محلی یمن می‏‌گویند که ظرف 48 ساعت اول درگیری‎های عدن بین شبه نظامیان اماراتی و سعودی طی روزهای شنبه و یکشنبه گذشته، بیش از 220 نفر از طرفین درگیر در عدن کشته و زخمی شدند و با توجه به واقعیت‌های جدید تحولات جنوب یمن و تشدید اختلافات و کشمکش بین عربستان و امارات بر سر نفوذ بویژه در جنوب یمن، انتظار می‏‌رود که درگیری‌ها میان ریاض و ابوظبی در هفته‌های آینده افزایش یابد، زیرا امارات عربی متحده مصمم است تا استراتژی خود را برای کنترل جنوب یمن و تسلط بر تمامی جزایر و بنادر سرعت ببخشد.

منابع وابسته به دولت منصور هادی در جنوب یمن معتقدند که عربستان صرفا در حال نظاره کردن وضعیت است و نتوانسته در مقابل امارات کاری از پیش ببرد چرا که نیروهای مورد حمایت امارات در حال ساقط کردن سران وابسته به دولت هادی (مورد حمایت ریاض) یکی از پس از دیگری هستند.

این موضوع ابوظبی را بر آن داشت که برای کاهش نفوذ عربستان سعودی در استان‌های جنوبی یمن از جمله عدن تلاش کند و از همین روی شهر مهم بندری عدن طی روزهای اخیر شاهد شدیدترین تنش و درگیری بین شبه نظامیان وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن وابسته به امارات و شبه نظامیان طرفدار عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری دولت مستعفی یمن است و همه پروازهای ورودی و خروجی عدن نیز به حالت تعلیق درآمده است.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:11 بهمن 1396 - 14:21

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق