ایلدیریم: انگیزه‌های اشغالگرانه درپس عملیات عفرین نیست

(بسم الله الرحمن الرحیم)

نخست وزیران ترکیه و لبنان با حضور در نشست خبری مشترک، درباره موضوعات مختلفی از جمله عملیات عفرین و بحران سوریه صحبت کردند.

«سعد الحریری» نخست وزیر لبنان که به آنکارا سفر کرده، پس از دیدار با «بینالی ایلدیریم» همتای ترکیه‌ای خود، در نشست خبری مشترک با او شرکت کرد.

ایلدیریم به عنوان سخنران اول در این نشست خبری با اشاره به عملیات «شاخه زیتون» در عفرین و شمال سوریه، تاکید کرد هیچ انگیزه اشغالگرانه‌ای در پس این عملیات نیست.

به نوشته روزنامه «ینی شفق» وی در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه درباره این عملیات گفت: نظرات فرانسه تحریف شده است. این عملیات درپی نگرانی‌های مشروع بر پایه تهدیدات واقعی است.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه طی مصاحبه با نشریه فرانسوی «فیگارو» هشدار داد اقدام ترکیه علیه کردهای شمال سوریه نباید دلیلی برای تهاجم به این کشور باشد و از آنکارا خواست که در این مورد بار همه طرف‌ها هماهنگ باشد.

نخست وزیر ترکیه درخصوص بحران پناهجویان در سوریه نیز توضیح داد: «لبنان، ترکیه و اردن بهای سنگینی را برای جنگ در سوریه پرداخته‌اند. ما از مردمی که مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، حمایت می‌کنیم. (اما) متاسفانه از جامعه بین‌المللی چندان حمایتی دریافت نشده است.»

ایلدیریم تاکید کرد: «ترکیه هر کاری نیاز باشد برای مقابله با تهدیدات تروریستی انجام می‌دهدو این عملیات مانع تشکیل یک گذرگاه تروریستی در سوریه و عراق می‌شود.»

وی همچنین افزود که شاخه زیتون طبق برنامه‌ریزی‌ها در سوریه پیش می‌رود و تا کنون 480 هدف از شبه‌نظامیان کُرد نابود و 712 تروریست از پای درآمده‌اند.

نخست وزیر لبنان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: درباره بحران سوریه رایزنی و توافق کردیم که هیچ راه حلی جز راهکار سیاسی، که حقوق مردم سوریه مخصوصا آوارگان را حفظ کند، برای برون رفت از آن وجود ندارد.

 

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. 

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:11 بهمن 1396 - 19:52

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق