آیا آمریکا در سوریه به دنبال مقابله با ترکیه است؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)

یک هفته‌نامه آمریکایی با اشاره به سخنان اخیر یک ژنرال آمریکایی مبنی بر عدم خروج نظامیان این کشور از «منبج»، نوشت که آیا واشنگتن به دنبال مقابله با آنکارا است؟

«جوزف ووتل» فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا چند روز پیش گفت که علیرغم هشدارهای ترکیه، ارتش آمریکا همچنان قصد دارد در شهر «منبج» واقع در شمال سوریه باقی بماند.

هفته‌نامه آمریکایی «نیوزویک» با اشاره به اظهارات این فرمانده آمریکایی نوشت، با توجه به شکست تکفیری‌های داعش در شرق سوریه، تمرکز جنگ تقریباً هفت ساله سوریه به سمت غرب و به ویژه منطقه کردنشین «عفرین» واقع در شمال غربی سوریه متمرکز شده است.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسماً از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.

نیوزویک گزارش کرد، در حالیکه سیاست‌های پیچیده میدان نبرد در شمال سوریه به جدال میان دو همپیمان آمریکا تبدیل شده است، ووتل روز دوشنبه هفته جاری به شبکه سی ان ان گفت که عقب‌نشینی ارتش آمریکا از نزدیکی منبج را در برنامه کار خود قرار نمی‌دهد و این در حالی است که ترکیه تهدید کرده است که در شهر کردنشین منبج پیشروی خواهد کرد.

در ماه نوامبر، پنتاگون فاش کرد که بیش از یکهزار و 700 پرسنل نظامی آمریکا را برای حمایت از یگان‌های موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که با داعش مبارزه می‌کنند، مستقر کرده است.

با اینحال، در حالیکه پنتاگون حمایت خود از اعضای کرد نیروهای دموکراتیک سوریه را به طور مداوم اعلام کرده است، اما فرماندهی نظامی آمریکا هشدار داده است که ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خصوص تلاش‌های کردها برای تخصیص منابع برای مبارزه با ترکیه در شمال غربی سوریه هشدار داده‌اند.

آمریکا همچنین به ترکیه هشدار داده است که عملیات این کشور در عفرین، مانعی در مسیر تلاش‌ برای نابودی داعش است و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی روز چهارشنبه به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه هشدار داده است که احتیاط پیشه کند که البته مقامات ترکیه رد کرده‌اند که ترامپ چنین درخواستی را مطرح کرده است.

طبق این گزارش، ترکیه یگان‌های موسوم به «مدافع خلق کرد» (ی پ گ) را از لحاظ خطری که به همراه دارند، به داعش تشبیه کرده است زیرا این گروه از کردها با گروه تروریستی «پ ک ک» ارتباطاتی دارد.

اردوغان روز جمعه متعهد شد که نیروهای ترکیه منبج را پاکسازی می‌کنند و از نیروهای آمریکایی خواست تا این منطقه را ترک کنند.

تحلیلگران این شهر را خط قرمز آستانه تحمل آمریکا در قبال تهاجم ترکیه می‌دانند.

این گزارش در پایان نوشت، حمله به عفرین موجب شد که گروههای کرد، دعوت به کنگره ملی سوریه به میزبانی روسیه در سوچی را رد کند و «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه نیز همچنین خواستار اقدام جامعه بین‌الملل علیه حمله ترکیه به عفرین شده است.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:11 بهمن 1396 - 21:55

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق