تداوم حملات راکتی به جنوب ترکیه توسط کُردهای سوریه/ پنتاگون محکوم کرد

(بسم الله الرحمن الرحیم)

حملات راکتی شبه‌نظامیان کُرد به جنوب ترکیه شب گذشته نیز ادامه داشته و وزارت دفاع آمریکا نیز آن را محکوم کرد.

شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه، در واکنش به پیشروی عملیات «شاخه زیتون» در عفرین، جنوب ترکیه را با راکت هدف قرار دادند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» شامگاه پنجشنبه یک راکت از مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه در عفرین، به استان کیلیس در جنوب ترکیه شلیک شد.

با اینکه این حمله تلفاتی درپی نداشت اما از زمان آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، در جریان حملات راکتی نیروهای کُرد به جنوب این کشور بیش از 5 نفر کشته و حدود 15 تن زخمی شدند.

وزارت دفاع آمریکا نیز پرتاب راکت از سوی شبه‌نظامیان کُرد به سمت غیرنظامیان ترکیه را محکوم کرد.

«دانا وایت» سخنگوی پنتاگون بامداد جمعه گفت اطلاعات بیشتری درباره این حمله راکتی ندارد اما با ترکیه در تلاش است تا اثرات این تهدیدات را کاهش دهد.

وایت در نشست خبری، درباره اینکه چه زمانی جمع‌آوری سلاح‌های تحویل شده به کُردها را پس می‌گیرند، گفت عملیات علیه داعش در نزدیکی درّه رودخانه فرات هنوز ادامه داد و به محض تمام شدن آن، سلاح‌ها جمع‌آوری می‌شود.

دولت ترکیه که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت. 

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:13 بهمن 1396 - 12:43

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق