پرنده‌های نظامی روسیه چند بار در سوریه هدف قرار داده شدند؟

(بسم الله الرحمن الرحیم)

ساقط شدن جنگنده سوخو25 روسیه توسط عناصر مسلح سوریه در روز شنبه، اولین حادثه در نوع خود نبوده و پرنده‌های نظامی روس همچنان هدف آتش تروریست‌ها قرار دارند.

روز شنبه گروه تروریستی «جیش‌النصر» در سوریه، با انتشار تصویر یک جنگنده در حال سقوط، مدعی شد یک فروند سوخو25 روسی را هدف قرار داده است.

وزارت دفاع روسیه نیز با تایید خبر هدف قرار داده شدن جنگنده خود بر فراز سوریه، گفت هر 2 خلبان آن کشته شدند.

این اولین بار نیست که پرنده‌های نظامی روسی بر فراز سوریه هدف شلیک عناصر مسلح و تروریست‌ها قرار می‌گیرند.

روسیه که از سال 2015 عملیات‌های هوایی علیه گروه‌های تروریستی در سوریه را از پایگاه «حمیمیم» در لاذقیه، آغاز کرد تا کنون 10 هواپیمای جنگی خود، شامل 5 جنگنده و 5 بالگرد نظامی را از دست داده است.

این 5 جنگنده شامل 3 فروند سوخو24، یک فروند سوخو33 و یک فروند میگ29 می‌شود.

از میان 10 باری که پرنده‌های روسی در سوریه از بین رفته‌اند، 5 بار در عملیات ضد تروریستی و 5 بار هم به دلیل حوادث فنی بوده است.

شاید مهمترین حادثه ساقط شدن یک جنگنده روسی بر فراز سوریه را بتوان مربوط به نوامبر سال 2015 دانست. زمانی که نیروی هوایی ترکیه، یک فروند جنگنده سوخو24 روسی را به ادعای تجاوز به حریم هوایی خود، هدف قرار داده و ساقط کرد.

 

در این رویارویی یک خلبان روس کشته شد. این مسئله اما عواقب سختی را برای ترکیه به همراه داشت. روسیه روابط خود با ترکیه را به حالت تعلیق درآورده و این کشور را تحریم کرد.

در نهایت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در ژوئن 2016 از «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود عذرخواهی کرده و روابط به حالت عادی بازگشت.

در تاریخ 8 جولای 2016 یک بالگرد Mi-25 روس که مشغول عملیات علیه پیشروی تروریست‌های داعش به سمت شهر «تدمر» (پالمیرا) بود، هدف موشک دوش‌پرتاب قرار گرفته و سقوط کرد. در این حادثه 2 خلبان روس کشته شدند.

دیگر حادثه مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد، ساقط شدن یک بالگرد Mi-8 در تاریخ 1 آگوست 2016 در استان ادلب است.

این بالگرد نظامی ترابری، در حال حمل کمک‌های بشردوستانه برای مردم تحت محاصره تروریست‌ها در شهر حلب بود که بر فراز استان ادلب و به وسیله عناصر تروریست جبهه النصره هدف قرار داده شد.

5 سرنشین این بالگرد کشته شدند.

طبق آمار منتشر شده در رسانه‌های روسی، بعد از حادثه روز شنبه، تعداد کشته‌های خدمه نظامی روسیه در عملیات‌های ضد تروریستی در سوریه به 44 نفر افزایش یافت.

رسانه‌های روسی، آمریکا را عامل دستیابی شبه‌نظامیان و عناصر مسلح در سوریه به سلاح‌های زمین به هوا و دوش پرتاب معرفی کردند.

 

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:15 بهمن 1396 - 16:04

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق