اربیل: چهار هزار تروریست دستگیر شدند

(بسم الله الرحمن الرحیم)

مسئولان کردستان عراق از بازداشت چهار هزار تروریست از جمله اتباع خارجی طی سال‎های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ خبر دادند.

 در سال 2014، داعش مساحت زیادی از عراق و استان‌های مختلف آن را اشغال کرده بود و نیروهای مشترک عراقی پس از سه سال موفق شدند که در نبرد نظامی با این گروه تروریستی پیروز شوند و عراق را آزاد کنند.

«دیندار زیباری» هماهنگ کننده روابط خارجی دولت اقلیم کردستان عراق امروزسه شنبه (مورخ ششم فوریه سال ۲۰۱۸) در یک نشست بین المللی در اربیل اعلام کرد که «از سال 2014 تا سال 2017، نیروهای امنیتی و پیشمرگه حدود 2500 نفر از عناصر وابسته به داعش را دستگیر کرده‌اند».

به گزارش شبکه العربیه، زیباری گفت: «همزمان با آغاز عملیات آزادسازی الحویجه، 1000 نفر از عناصر تروریستی خود را تحویل نیروهای پیشمرگه دادند و 350 نفر از داعشی‎ها نیز در منطقه کرکوک بازداشت و به زندان‌های (نیروهای) آسایش منتقل شدند».

زیباری گفت: به خانواده‎های عناصر مسلح بازداشت شده درباره مکان دستگیری آنها اطلاعی داده نشده است.

مسئول کردی درباره تروریست های خارجی می‌گوید که برخی از آنها تحویل دولت کشور متبوع و برخی دیگر تحویل کنسولگری‎‌های کشورهای متبوع در اربیل داده شدند.

وی تصریح کرد: دولت منطقه کردستان عراق بارها خواستار انتقال و تحویل بازداشت‎شدگان تروریست شده  است، اما این اقدام باید بر اساس هماهنگی مشترک و زیر نظر سازمان ملل صورت بگیرد.

دولت عراق اخیرا برای نخستین بار اسامی 60 نفر از مهمترین افراد تحت تعقیب قضایی به اتهامات مختلف از جمله ارتباط با داعش، القاعده و حزب منحله بعث را منتشر کرد.

به نوشته روزنامه «الحیات»، چاپ لندن، در فهرست اسامی منتشر شده، نام «رغد» دختر «صدام» دیکتاتور معدوم عراق که اکنون در اردن به سر می‌برد، نیز وجود دارد.

بر اساس این گزارش، در این فهرست اسامی 28 عضو داعش، 12 تن از سران القاعده و 20 فرمانده بعثی با سمت‌هایی که در این سازمانهای تروریستی دارند، ذکر شده است و عکس برخی از این متهمان نیز منتشر شده است.

در این فهرست منتشر شده، اسامی شماری از سرکرده‌ها و مسئولان و حامیان و عاملان حملات تروریستی داعش در عراق درج شده است که موفق به فرار شده‌اند. در میان آنها نام «فارس محمد یونس المولى» که خود را والی بلندی‌های «فرات» می دانست و مسئول هیأت نظامی داعش در ناحیه «زمار» و سد «موصل» بود، به چشم می‌خورد.

از مهمترین اسامی درج شده در فهرست عناصر القاعده، «احمد خلیل حسن» از فرماندهان برجسته نظامی و «عبد الناصر الجنابی» مفتی و تامین کننده مالی القاعده در منطقه «جرف الصخر» در جنوب بغداد که پیش از این نام «مثلث مرگ» را داشت، است.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:17 بهمن 1396 - 20:10

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق