حرف تند مقام فلسطینی به نماینده آمریکا در سازمان ملل

(بسم الله الرحمن الرحیم)

دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» به انتقادات «نیکی هیلی» علیه رئیس تشکیلات خودگردان واکنش نشان داد و از او خواست دهانش را ببندد.

 «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سخنان روز سه شنبه (دیروز) خود تأکید کرد قدس پایتخت فلسطین است و تشکیلات هرگز آن را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل نخواهد پذیرفت.

بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «معا»، عباس گفت: دولت آمریکا دیگر نمی‌تواند میانجی بیطرفی در مذاکرات باشد و هیچ کسی نمی‌تواند به نیابت از ما امضا کند. به خاطر ما 705 قطعنامه از مجمع عمومی سازمان ملل و 86 قطعنامه از شورای امنیت صادر شده اما حتی یک عدد از آنها اجرایی نشده است؛ تا زمانی که اسرائیل مافوق قانون از سوی دیگران مورد حمایت است، فایده این قطعنامه‌ها چیست؟

محمود عباس حدود دو هفته پیش نیز ضمن اعلام انتقادات تندی علیه رژیم صهیونیستی گفته بود: «دولت اسرائیل مانند یک پروژه استعماری ایجاد شد تا حافظ منافع غربی باشد و ارتباطی به یهودیان ندارد».

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در پاسخ به این اظهارات رئیس تشکیلات خودگردان گفت: «محمود عباس به دونالد ترامپ توهین کرده و به لغو شناسایی اسرائیل فراخوانده است. عباس کجا و «ملک حسین» شاه سابق اردن کجا؟ عباس کجا و «انور سادات» رئیس‌جمهور سابق مصر کجا؟ اگر عباس می‌خواهد خودش را مانند یکی از این رهبران نشان دهد ما استقبال می‌کنیم اما اقدامات اخیر او، عکس این موضوع را نشان می‌دهد؛ ما نیاز به رهبران شجاع‌تر داریم.».

«صائب عریقات» دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزدیبخش فلسطین «ساف» و عضو ارشد مذاکره‌کننده فلسطینی در پاسخ به این انتقادات خطاب به نیکی هیلی گفت: «خفه شو».

عریقات گفت؛ نیکی هیلی به برکناری عباس فرا می‌خواند در حالی که او کاملا دموکراتیک انتخاب شده است؛ هیلی می‌گوید عباس «شجاعت» ندارد و خواستار عوض کردن او با شخص دیگری است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در 15 آذرماه امسال (1396) قدس را پایتخت فلسطین اشغالی معرفی کرد و موجی از واکنش‌ها علیه این تصمیم به راه افتاد.

کمیته مرکزی سازمان آزادی‌بخش در پایان نشست خود به ریاست عباس که برای بررسی تصمیم آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی تشکیل شده بود، از دولت خواست تا فورا طرح قطع ارتباط با مقامات اشغالگر اسرائیلی را در همه سطوح سیاسی، اداری، اقتصادی و امنیتی تهیه و تدوین و به کمیته مرکزی جهت تأیید ارائه کند. این طرح شامل تعیین روابط امنیتی با اسرائیل برای قطع و آزادی از قیدوبند توافقنامه اقتصادی پاریس با هدف احیای اقتصاد ملی است. 

کمیته مرکزی «ساف» همچنین تصمیم به «تشکیل کمیته عالی» برای اجرای تصمیم‌های شورای مرکزی گرفته که شامل تعلیق شناسایی «اسرائیل» تا زمانی است که کشور فلسطین در مرز 1967 تشکیل و به رسمیت شناخته و الحاق قدس شرقی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی لغو و شهرک‌سازی متوقف و اختیارات قضایی فلسطین، شامل همه اراضی فلسطینی و همه فلسطینی‌ها شود. 

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:18 بهمن 1396 - 16:36

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق