مسکو: اوضاع «عفرین» سوریه با اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا تشدید شده است

(بسم الله الرحمن الرحیم)

معاون وزیر خارجه روسیه در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا در سوریه هشدار داد و تأکید کرد که اوضاع «عفرین» بواسطه تحریکات واشنگتن تشدید شده است.

 «اولگ سیرومولوتف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه تأکید کرد، اوضاع در منطقه عفرین سوریه بواسطه تحریکات و اقدامات آمریکا تشدید شده و ممکن است به باعث بی‌ثباتی منطقه شود.

بنا بر این گزارش، سیرومولوتف در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «آنکارا به ما اطمینان داده که اقدامات ارتش این کشور در تناقض با تلاش ترکیه در راستای دستیابی به راه‌حل سیاسی برای سوریه نیست».

وی افزود: «در عین حال، روند تحولات در عفرین که به تحریک اقدامات آمریکا در میان مسائل دیگر رو به تشدید است می‌تواند به حتی بی‌ثباتی بزرگتری در منطقه بیانجامد.»

این دیپلمات ارشد روسیه تأکید کرد که عفرین به بستر جدیدی برای تنش‌ها در منطقه تبدیل شده و منافع آمریکا و واشنگتن بایکدیگر در تناقض است.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 16 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

روز شنبه 20 ژانویه 2018 (30 دی ماه 96)، ترکیه روستاهای اطراف شهر عفرین در 60 کیلومتری شمال غرب حلب را گلوله باران کرد و همان روز ستاد مشترک ارتش ترکیه ساعت 17، رسما از آغاز عملیات به نام «شاخه زیتون» خبر داد و گفت که هدف این عملیات، برقراری امنیت در مرز و منطقه و نابود کردن تروریست‌های پ.ک.ک است.

دمشق نیز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای هرگونه اقدام نظامی ترکیه و نقض حریم سوریه را محکوم کرده و به آنکارا هشدار داده بود.

ادامه تماس‌ها میان روسیه و آمریکا

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه به خبرگزاری «اسپوتنیک»‌ گفت، تماس‌های جدیدی میان نهادهای اطلاعاتی آمریکا و روسیه در حوزه مبارزه با تروریسم برنامه‌ریزی شده است.

وی تأکید کرد: «حتی تحت این شرایط دشوار، نشست‌های دوجانبه مقامات مسئول مسائل امنیتی که طی آن مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم مورد بحث قرار می‌گیرد، برگزار می‌شود».

این دیپلمات ارشد روس افزود: «دیدار سران نهادهای اطلاعاتی کشورهای ما، مشورها درباره مبارزه با تأمین مالی تروریسم که در سال جاری برگزار شد، برخی از نمونه‌های این تماس‌های جدید است که در حال برنامه ریزی و تدارک است».

«سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، «الکساندر بورتنیکوف» رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه و «ایگور کوروبوف» رئیس اداره کل اصلی نیروهای مسلح روسیه پیشتر به واشنگتن سفر کرده‌اند.

- لینک کوتاه این مطلب
» فارس نیوز
تاریخ انتشار:19 بهمن 1396 - 15:48

نظر شما...
ورود به نسخه موبایل سایت کانال تلگرام منتظرپاتوق